Příběh filmu

Film je připravený tak, aby divák viděl množství úžasných leteckých pohledů na zemi, moře, pobřeží, města i ostrovy ubíhající pod letadlem při letu na trati Příbram-Graz-Pula-Rijeka-Zadar-Split-Hvar-Dubrovnik-Portorož-Benátky-Příbram. Také, aby co nejlépe pochopil, jak se pilotuje letadlo a jaké situace je přitom potřeba řešit. Dialogy a jednotlivé komentáře obou hlavních postav filmu pak divákovi přinášejí  postřehy a informace k historii a kráse míst ubíhajících pod letadlem.

Zoom gallery

Odlet z Grazu

Film začíná odletem dvou přátel (Petr Nikolaev a Jiří Pruša) z Příbrami přes Alpy do rakouského Grazu a odsud pak hned do Puly na Istrii v Chorvatsku. Během této cesty má divák možnost se kochat pohledy na sluncem zalitou českou krajinu a následně i na Alpy. Současně se dovídá a sleduje různé pilotní situace, které mu přibližují svět letectví. Film následně ukazuje krátký záběr z večerní a ranní prohlídky města Puly a jeho hlavní památky – římské arény.

 

Zoom gallery

Zapnutí a kontrola sférické kamery pod křídlem letadla na letišti Pula

Po odletu z Puly pak film představuje krásy a historii i současnost ostrovů ležícím v Kvarnerském zálivu v okolí města Rijeka. Komentované přistání na dopravním letišti v Rijece dává divákovi další možnost sledování přistávacího manévru a komunikace s řízením letového provozu. Po odletu z Rijeky do Zadaru pak následuje řada zajímavých pohledů, informací i odlehčených příběhů věnovaných přelétávanému pobřeží a ostrovům. Zajímavé je i vlastní přistání v Zadaru.

 

Zoom gallery

Petr natáčí horskou vesničku ruční kamerou zprava a sférická kamera ji pod levým křídlem zabírá takto

Další část filmu, druhý den cesty, začíná ranními záběry z dronu vytvořenými v romanticky zamlženém přístavu Zadar. Po této scéně pak následuje přelet starého města Zadar i jeho přístavu letadlem, přelet ostrova Dugi Otok, úžasných ostrovů Kornati i trochu komplikované přistání na letiště ve Splitu. Po odletu ze Splitu pak divák lépe pochopí problematiku leteckého filmování ve skalnatém terénu i přistání na travnatou, neudržovanou dráhu „letiště“ Hvar.

 

Zoom gallery

Tady si Petr ve filmu stěžuje, že to trochu moc nakláním

Třetí den cesty zahrnuje necelé dvě hodiny letu z krásného Hvaru přes romantickou Korčulu, Pelješackým průlivem až do Dubrovníku, jehož záběry se ve filmu samozřejmě také objevují. Před přistáním v Dubrovníku má divák možnost vidět i trochu napjatou situaci při vyhýbání se dopravnímu letadlu během přiblížení na letiště Dubrovník. Zde pak letový den pokračuje více než 4 hodinovým letem do slovinské Portorože. Z tohoto letu může divák sledovat záběry ústí řeky Neretvy do Jaderského moře, známé letovisko Makarská, obdivovat krásu ostrovů Kornati i přístavu Malý Lošinj. Záběry z poslední části tohoto letu pak ukazují nejzajímavější místa poloostrova Istrie – poloostrov a město Rovinj a souostroví Brijuni. Chvíli před západem slunce pak den uzavírá přistáním na letišti ve slovinské Portoroži.

 

Zoom gallery

Takto jsme viděli letiště Hvar při obhlídce před přistáním

Poslední část filmu začíná čtvrtý den ráno letem z Portorože do Benátek, při kterém má divák možnost vidět ze vzduchu italské pláže v okolí letovisek Bibione, Caorle a Lido a následně i lodní provoz v okolí letiště Benátky Lido. Závěrem pak film vrcholí unikátním letem nad městem Benátky, které byly historicky mocností po dlouhá století ovlivňující i ovládající život v Jaderském moři. Během návratu zpět do Příbrami má pak divák možnost ještě obdivovat krásy nejvyšších vrcholků Alp.   

 

Zoom gallery

Přiblížení k letišti Lido v Benátkách

Jaderské ostrovy z nebe > Příběh filmu