O Nás

Vlastní let a nafilmování záběrů cesty nad Jaderskými ostrovy jsme absolvovali ve dvojici Petr Nikolaev a Jiří Pruša. Naše přátelství i spolupráce vznikly během našeho natáčení dokumentu Sibiřská anabáze, který je ke shlédnutí zde: Sibiřská anabáze.Ten jsme v letech 2014 a 2015 natáčeli částečně z letadla nad Zborovem a částečně během naší cesty vlakem po Sibiři.

Následně jsme pak v roce 2016 přeletěli letadlem Cessna C172 řadu Karibských ostrovů a natočili při tom film Karibik z nebe, který můžete vidět zde: Fim Karibik. Oba tyto filmy uvedla v několika reprízách také Česká Televize a Karibik z nebe i Slovenská Televízia.

Rozdělení hlavních zodpovědností mezi nás bylo celkem jednoduché – Petr se celkem logicky ujal kamer a filmování a já pilotování a péči o venkovní kamery a letadlo. Společně jsme ladili trasu, scénář i některé komentáře. 

Ani s maximální snahou a nasazením ale není možné vytvořit kvalitní film jen ve dvou. Máme ale štěstí, že kolem nás jsou lidé, kteří nadšení pro létání, filmování i krásy světa sdílejí a kteří byli připravení s námi spolupracovat i na filmu Jaderské ostrovy z nebe.

Je samozřejmě výborné mít hodně hodin i gigabajtů tzv. denních prací z natáčení. K tomu, aby z nich ale vznikl film, je potřeba mít dobrého střihače, který se tím vším probere, zorientuje se, připraví ve spolupráci s režisérem první nástřel filmu a pak to vše dotáhne. Takovým člověkem se pro nás stal Petr Kozák, který stříhal jak film Karibik z nebe tak následně Jaderské ostrovy z nebe. Petr Kozák musel samozřejmě projevit hodně trpělivosti, protože my jsme přicházeli se stále novými přáními, jak a co upravit. Vše ale dobře dopadlo a Petr Kozák se na nás i dnes usmívá.

Výbornou podporu a spolupráci jsme dostali také od Martina Papírníka a Petra Němečka z firmy Mixpoint, kteří nám pro natáčení filmu Jaderské ostrovy z nebe pomáhali najít vhodné kamery pro filmování z kabiny, natočili také úvodní část filmu v hangáru na letišti v Příbrami a během odletu do Chorvatska. Následně s námi měli hodně trpělivosti při nahrávání studiových komentářů k filmu.

Důležitým člověkem při tvorbě filmu Jaderské ostrovy z nebe byl také Jindřich Ilem, který je dnes již ostříleným odborníkem na výrobu leteckých videí a filmových záznamů. Jindřich, který v rámci firmy Galileo Training s.r.o/Flying Revue zpracovává množství leteckých videí i ladí veškerou techniku na jejich natáčení, připravil mapové podklady, které diváka filmu Jaderské ostrovy z nebe přehledně informují o tom, kde přesně se aktuální děj filmu odehrává.